7 1
[vc_row][vc_column][vc_column_text]

آگهی مجمع و تصمیمات

در ادامه توضیح در رابطه با مجامع. تصمیماتی که در مجامع گرفته می شود و گزارش های مرتبط با آن که روی کدال قرار می گیرند می خواهیم توضیح دهیم. مجمع فوق العاده است که عمدتاً در خصوص افزایش سرمایه است و می توانید متوجه شوید که افزایش سرمایه ها در مجمع فوق العاده به چه صورتی هستند و اینکه آیا  تصمیم افزایش سرمایه تصویب می‌شوند یا تصویب نمی‌شوند!

 ابتدا به مجمع عمومی عادی سالیانه یعنی مجمعی که سالی یک بار برگزار می‌شود می پردازیم. مجمع عمومی عادی سالیانه  را بیشتر به تقسیم سود میشناسند.یعنی وقتی میگویند تقسیم سود منظور مجمع عمومی عادی سالیانه هست.

طبق قانون تجارت شرکت ها نهایتاً چهار ماه پس از پایان سال مالی شان فرصت دارند تا مجمع شان را برگزار کنند. سال مالی را پیش از این توضیح دادیم فرضا اگر سال مالی شرکتی ۲۹/۱2/ ۱۳۹۶ باشد آن شرکت موظف است که مجمع خود را نهایتاً تا چهار ماه پس از این تاریخ یعنی تا ۳۱ تیرماه سال بعد این مجمع را برگزار کند و از سهامداران دعوت می‌کند تا در مجمع شرکت کنند و عمده تصمیم و مهمترین تصمیم برای سهامداران بحث تقسیم سود است.

حتماً به شما توصیه می کنیم که سهمی را خریداری کنید که در روزهای آتی مجمع داشته باشد که در مجمع آن بتوانید شرکت کنید و وحضور پیدا کنید. تا حداقل برای یک بار هم که شده تجربه شرکت در این مجامع را داشته باشید.

مجامع عمدتاً در تهران برگزار می‌شوند اما شرکت‌هایی هستند که در شهرستان هم مجامع خود را برگزار می کنند و می توانید آن شرکت‌ها را پیدا کنید و افرادی که در شهرستان هستند در مجمع شان حاضر شوند.

مجمع تقسیم سود نهایتاً چهار ماه پس از پایان سال مالی شرکت ها برگزار می شود. اگر شما در بورس فعالیت داشته باشید یا اینکه قبلاً فعال بوده باشید این موضوع را مطلع هستید که فصل مجامع بیشتر از اردیبهشت ماه شروع می شود تا ۳۱ تیرماه. یعنی در این بازه اردیبهشت، خرداد و تیرماه موج برگزاری مجامع شرکت‌ها است.

برای اینکه بیش از ۷۰ الی ۸۰ درصد شرکت‌ها که در بورس هستند سال مالی شان آخر اسفند است بنابراین مجمع شان را باید تا ۳۱ تیر ماه برگزار کند.

در این بازه که مجامع شرکت‌ها می‌خواهند برگزار شوند، اوج برگزاری یک هفته آخر تیرماه است که شاید روزی نزدیک به ۱۵ تا ۲۰ مجمع  داشته باشیم که شرکت‌ها بخواهند مجامع شان را برگزار کنند. اما در رابطه با قیمت. وقتی یک مجمع بابت تقسیم سود یا DPS از آن eps که شرکت محقق می‌کند تقسیم می‌کند برگزار می‌شود، برای نمونه شما اگر سایت tsetmc را باز کنید از عنوان های بالای صفحه که رنگی هستند چه بورسی چه  فرابورس را انتخاب کنید

1 4

 اگر مورد قرمز که یکی به آخر هست (افزایش ها و تغییرات) را انتخاب کنید، در خصوص افزایش سرمایه ها اطلاعاتی را داده و این نماد هایی هستند که اینجا شرکت ها مجامع شان را برگزار کرده‌اند و عمدتا افزایش سرمایه دادند که اینها را حتماً در موردشان صحبت می‌کنیم.

 این را به خاطر داشته باشید که ما از اینجا می توانیم نمادهایی که مجمع افزایش سرمایه دارند را پیدا بکنیم.

 اما سایت کدال شرکت هایی را نشان می دهد که قبلاً مجمع داشته‌اند و اینجا آگهی دعوت به مجمع شرکت ها را می آورند

2 3

مثلا در این تصویر آگهی دعوت به مجمع فوق‌العاده برای نماد ایران خودرو است که فایل pdf را اگر بازکنید نوشته شده که مثلاً در ۱۵ روز بعد مجمع می خواهد بگذار کند و از سهامداران دعوت می‌کند که در مجمعش شرکت کنند.

همچنین آگهی شرکت هایی که قبلا مجمع شان برگزار شده را هم می توانید ببینید و اطلاعاتی از قبیل تصمیاتی که گرفته شده، تاریخ و روز برگزاری مجمع و علت آن هم روی کدال قرار می گیرند.

برای مثال آگهی دعوت به مجمع عمومی عادی سالیانه برای نماد فارس که در تاریخ 17/7 این آگهی روی کدال آمده. فایل pdf را اگر باز کنیم گفته  شده است که در تاریخ یکشنبه ۳۰/ 06/97 ساعت ۹:۳۰ مجمع در این آدرس برگزار می‌شود موضوعاتی که می‌خواهم در موردش صحبت کنیم تصویب و صورت مالی و تقسیم سود است که در مجمع در موردش بحث می شود، در خصوص اینکه تاریخ مجمع چه زمانی هست و نماد چه زمانی بسته می شود هم حتماً توضیح می دهیم.

3 4

بعد از اینکه مجمع برگزار شد ممکن است در پایان همان روز یا فردا یا پس فردا یا چند روز بعد تصمیمات مجمع  را روی کدال قرار می دهند.

4 3

تصمیمات مجمع را در این تصویر مشاهده می کنید اینجا گفته شده است مجمع در تاریخ 30/7 برگزار شد، که در قسمت پایین تر  گفته شده هیئت رئیسه مجمع چه کسانی بودند که خب برای ما فعلا زیاد مهم نیست، اعضای هیئت مدیره شرکت، مدیر عامل شرکت  و تصمیمات مجمع هم آورده می شود.

5 3

اینجا تصویر جدول را قرار می دهد که شما اگر نگاه کنید نوشته شده سود نقدی، یعنی همان dps که در مجمع تصویب شده مبلغ ۶۴۰ تومان است eps عدد ۸۲ تومان بوده که حدود ۵۰ درصدش را تقسیم کرده و ۱۴۰ تومان را برای ما اینجا تقسیم کرده

6 2

 در خصوص این ۴۰ تومان  در مقالات بعدی بیشتر توضیح می‌دهیم، چون خیلی مهم است و روزنامه دنیای اقتصاد اطلاعات را برای اطلاع رسانی آگهی های شرکت و اطلاعات مهم دیگر که مهم ترینش همین eps است که در این تصویر مبلغ  ۴۰ تومان است را به اطلاع می رساند.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *