sh4 1 600x411

روانشناسی معاملات و تحلیل تکنو فاندامنتال مثل قطعات پازل هستند که برای اینکه سود بیشتری از بازار ببرید باید همه را در کنار هم داشته باشید تا تبدیل به معامله‌گر حرفه‌ای شده و به ثروت و موفقیت دست پیدا کنید

در مصاحبه های جدیدم در روزنامه همشهری بیشتر به موضوع روانشناسی معاملات پرداختم

شماره چهارم مصاحبه بنده با موضوع شروع آشنایی با بورس از دیدگاه روانشناسی معاملات که در دهم خردادماه ۹۶ چاپ شد را در زیر مطالعه نمایید

روانشناسی معاملات ،  آشنایی :‌

بهتر است در ابتدا یک آشنایی کلی از لحاظ روانشناسی معاملات با بازار داشته باشید. اجتماعی که ما در آن زندگی می کنیم چارچوب و قواعد و قوانین منظمی دارد و رفتارهای ما را به عنوان یک شهروند کنترل می کند و علاوه بر این مجموعه ای از هنجارها و باید ها و نباید ها بر آن حاکم است . اما بازار بر خلاف این ساختار ، یک محیط باز و آزاد است. مثل رودخانه ای می ماند که همیشه در جریان بوده و هیچ ابتدا ، انتها و ساختار خاص و مشخصی ندارد.

فکر کنید یک روز به سفر رفته اید و آنجا یک رودخانه می بینید ، اگر دلتان بخواهد می توانید وارد این رودخانه شوید ، تنی به آب بزنید و هر وقت هم بخواهید می توانید از این رودخانه خارج شوید.

برای اینکه بخواهید فعالیتی در بازار انجام دهید هیچ قانونی جلوی پای شما قرار نمی گیرد . البته یکسری قوانین و مقررات برای کل بورس و قوانین کلی جهت ساختار بندی در بورس و سازمان بورس وجود دارد ولی بازار و معامله گرانی که میخواهند وارد آن شده و خرید و فروش و معامله انجام دهند ، هیچ محدودیتی ندارند.

اگر بخواهند می توانند ۱۰۰ هزارتومان سرمایه خودشان را تبدیل به ۱۰۰ میلیون تومان کنند . اگر بدون دانش ، آگاهی ، تجربه و تسلط بر خودشان فعالیت کنند میتوانند ۱۰۰ میلیون تومان سرمایه را به ۱۰۰ هزار تومان تبدیل کنند .

پس توجه داشته باشید وقتی می گوییم بازار بدون ساختار است ، یعنی هیچ قوانینی پیش پای شما نمی گذارد و خودتان هستید که باید این قوانین را تعریف کنید و از آزادی عمل زیادی که دارید بهترین بهره را ببرید.

این خودتان هستید که تصمیم می گیرید چه زمانی وارد آب این رودخانه شوید و می خواهید هم سو و هم جهت با جریان رودخانه حرکت کنید یا خیر.

روانشناسی معاملات ،  ویژگی افراد موفق:‌

افراد موفق در بازار می گویند همیشه هم سو و هم جهت با بازار حرکت کنید. یعنی اگر بازار تمایل جمعی اش بر این بود که شما سهمی را بفروشید و بخواهد که یک سهم قیمتش پایین تر از قیمت های فعلی باشد شما اگر خلاف جهت بازار حرکت کنید سرمایه خودتان را به راحتی از دست خواهید داد و برخلافش اگر شما سرمایه ای را وارد سهمی کرده اید و بازار بخواهد سهم شما را به درصد های مثبت برساند و ارزش سهم شما را بالا ببرد ، شما نباید تا زمانی که به آن هدف قیمتی که با استفاده از تحلیل ها مد نظر قرار داده اید برسید سهم خود را بفروشید .

دقت کنید که باید خودتان یکسری استراتژی ها را برای خودتان داشته باشید . یکسری قواعد برای خودتان وضع کنید که راهنمای رفتارتان باشد . در این رودخانه بی انتها که میلیون ها معامله گر در آن فعالیت ی کنند ، بازار دلش به حال شما نمی سوزد که سرمایه تان را ازدست بدهید یاخیر . از طرفی هم خوشحال نمی شود که سودی به دست آورده اید یا خیر .این شما هستید که باید تلاش کنید که هم سو با بازار حرکت کنید تا سرمایه تان را روز به روز افزایش دهید

روانشناسی معاملات

روانشناسی معاملات

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *