به‌محض اینکه اطرافیانم متوجه میشوند که من در حوزه بورس فعالیت می‌کنم، همیشه از من می‌خواهند تا برایشان به زبان ساده توضیح بدهم که اصلاً بورس چیست و مناسب دیدم تا مقاله‌ای دراین‌ ارتباط داشته باشم.

سازمانی به نام سازمان بورس اوراق بهادار که ساختمان آن در خیابان حافظ تهران هست، وجود دارد که در آنجا سهام شرکت‌های پذیرفته‌شده حدود 5۰۰ شرکت، خریدوفروش یا به‌اصطلاح معامله می‌شوند که اشخاص حقیقی و یا حقوقی در صورت تمایل برای سرمایه‌گذاری، به‌راحتی می‌توانند با دریافت کد بورسی این کار را انجام دهند:
bourse

توجه داشته باشید که شما به‌صورت مستقیم نمی‌توانید خریدوفروش انجام دهید بلکه توسط کارگزاری‌ها این کار صورت می‌گیرد و شما باید با دادن مشخصات خود، کد بورسی خودتان را از یکی از کارگزاری‌هایی که ثبت‌شده‌اند، دریافت کنید و درخواست خریدوفروش سهام شرکت‌ها هم از طرف شما توسط کارگزاری‌ها در سیستم معاملات بورسی ثبت می‌شود
در زیر راه‌های مختلف برای خریدوفروش سهام بررسی می‌شود:
پس از دریافت کد بورسی، بر اساس مهارت و تجربه خود باید روش معاملاتی خودتان را مشخص کنید که آیا می‌خواهید خریدوفروش به‌صورت مستقیم یا غیرمستقیم انجام دهید
درصورتی‌که فرصت کافی برای مطالعه در بازار سهام و بررسی سهام گوناگون ندارید می‌توانید از راه‌های زیر به سرمایه‌گذاری به‌اصطلاح غیرمستقیم در بورس بپردازید و از طریق واسطه در بازار سرمایه حضور پیدا کنید
در حال حاضر دو روش رسمی «سبد گردانی اختصاصی» و «صندوق سرمایه‌گذاری مشترک» جهت مدیریت سرمایه‌گذاری در بورس اوراق بهادار وجود دارد.
درصورتی‌که فرصت مطالعه و بررسی بازار و سهام مختلف رادارید از راه‌های زیر می‌توانید به سرمایه‌گذاری مستقیم بپردازید:
-خریدوفروش حضوری که امروزه بسیار کم‌رنگ‌تر شده است؛ که با حضور در کارگزاری و پر کردن فرم مربوط به خرید یا فروش سهام امکان ثبت درخواست شما در سامانه معاملات بورس توسط کارگزاری وجود خواهد داشت.
-خریدوفروش تلفنی که با دریافت رمز گویا و تماس با کارگزاری درخواست ثبت خرید یا فروش سهام انجام می‌شود
با توجه به الکترونیکی شدن اکثر امور، سازمان بورس هم‌جهت راحتی مشتریان (اشخاص حقیقی و حقوقی) امکان خریدوفروش به‌صورت های مختلف را در اختیار کاربران و مشتریان قرار داده است:
– خریدوفروش اینترنتی که به‌صورت آفلاین صورت می‌گیرد و با دریافت نام کاربری و رمز عبور درخواست خرید یا فروش سهامتان در قیمت‌های تعیین‌شده توسط خودتان را ثبت و هرزمانی که سهم شما به مبلغ تعیین‌شده رسید معامله صورت خواهد گرفت و نتیجه را به‌صورت آنلاین می‌توانید ملاحظه نمایید.
-خریدوفروش آنلاین که شما با دریافت کد کاربری و رمز عبور درخواست خرید یا فروش سهام تون رو به‌راحتی می‌توانید ثبت کنید تا به‌صورت آنلاین از طریق کارگزار در سامانه معاملاتی سازمان بورس ثبت شود . با توجه به سریع‌تر بودن و زمان‌بر نبودن، امروزه این روش موردتوجه اکثر کاربران و مشتریان قرارگرفته است.
باید توجه داشته باشید که دریافت کد آنلاین جهت معاملات، بهتر است زمانی که از تجربه کافی برخوردارید صورت بگیرد. چون بازار بورس بازار هیجانی هست و عموماً افراد تحت تأثیر هیجانات این بازار قرار گرفته و خصوصا افرادی که در اوایل کار هستند ، تأثیر شایعات و توصیه‌های دوستان بر تصمیم گیری هایشان بسیار زیاد می باشد و چون به‌صورت آنلاین در کمترین زمان می‌توانند اقدام به معامله کنند ، با خریدوفروش بی‌موقع موجبات ضرر و زیان خود را فراهم می‌کنند.

امیدوارم با کسب دانش و تجربه کافی در این بازار ، معاملات بسیار پر سودی رو داشته باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *