بررسی بازار های مالی

 بررسی بازارهای مالی

قبل از شروع بررسی بازار های مالی باید یک اصلاح ذهنی انجام بدهیم برای افرادی که فکر میکنند زمان سرمایه گذاری گذشته یا هنوز شروع نشده است!

در گذشته عده ای تصور داشتند که باید پول پس انداز کنند و سرمایه گذاری خیلی معنی و مفهوم نداشت اما با توجه به تورمی که موجود است و تقریبا هر سال در حال افزایش می باشد اگر شما پول خود را پس انداز کنید بدترین کار ممکن را انجام داده اید ،شما اگر میخواهید حتی فقط اصل پول خود را حفظ کنید باید سرمایه گذاری انجام بدهید.

بررسی بازار های مالی

بازار های مالی

 

در ابتدا به بازارهای جهانی می پردازیم و بعد بازارهای داخلی را مورد بررسی قرار میدهیم.

 بررسی اقتصاد کلان

هدف از بررسی اقتصاد کلان این است که چشم انداز ۲۰ سال آینده در بازار های مالی کل دنیا را ببینیم.

با یک مرور ساده چگونگی پیشرفت بازارهای مالی تا به امروز را مورد بررسی قرار میدهیم.

با توجه به این موضوع که اولین تبادلات بشر بر اساس طلا و نقره صورت گرفت ، باید فهمید که فلز گرانبهای طلا از قدیم ترها مورد توجه دولت ها بوده و به عنوان یک پشتوانه در خزانه های مالی آنها نگهداری شده است.

اولین ارز مرجع پوند استرلینگ بود و بعد ها با قدرت گرفتن انگلستان ارز انگلیس هم به ارز مرجع تبدیل شد که پشتوانه بسیاربالای طلا داشت.

بعد از جنگ جهانی دوم و با ضعیف شدن کشورهای اروپایی ، انگلیس مجبور شد پول بدون پشتوانه چاپ کند مانند اتفاقی که در ایران طی سال های گذشته افتاد.  همزمان با جنگ جهانی دوم و ورشکسته شدن اقتصاد کل اروپا بالاخص انگلیس، ارزش پوند استرلینگ افت کرد و آمریکا که دور از این هیاهوها بود به کمک متفقین آمد و با ارایه دلار که ارزش گذاری آن براساس طلا بود ارز مرجع جدیدی را ارایه کرد ، بقیه ارز های دیگر هم بر اساس دلار ارزش گذاری شدند .

بعد از این اتفاقات ،امریکا میتوانست نقل و انتقال پول و تجارت کشورها را کاملا رصد کند یعنی نظام پرداختها کاملا در دست آمریکا بود . هیچ بانکی در دنیا بدون کسب اجازه از فدرال رزرو حق جابجایی دلار را نداشت . دراینصورت امریکا از هر تبادل خارجی با خبر بوده و توانایی مسدود کردن حساب و دارایی های کشورهای دیگر را داشته و همینطور که مطلع هستید دارایی های ایران را نیز در کشورهای مختلف مسدود کرده است.

بعد از جنگ جهانی دوم با افزایش حجم مبادلات بین المللی و رونق اقتصاد جهانی  پس از هفتاد سال حجم مبادلات به ۴۰۰ برابر رسید.

حدودا در سال ۱۹۹۵ بعد از کاهش ذخیره طلای امریکا و چاپ پول بدون پشتوانه ،اتحادیه اروپا تصمیم گرفت ارزهای خود را شناور کرده و دیگر از دلار تبعیت نکند.

باید توجه داشت با تولید بیش از اندازه ارز های بدون پشتوانه توسط دولت ها در آینده نه چندان دور شاهد حذف پول خواهیم بود و مردم تمایل دارند سرمایه هایشان را به دارایی تبدیل کنند.

 

 بررسی اقتصاد خرد

کشورمون ایران در سالهای گذشته دست به گریبانه بحرانهایی نظیر جنگ ، کسری بودجه ، تورم و رکود و….. بوده است ، همه اینها به گونه ای ماهیت تورمی داشتند یعنی در زمان خیلی کوتاهی تورم خیلی زیادی به اقتصاد ایران وارد شد.

اما با توجه به شرایط کنونی،کشور با یک بحران خیلی پیچیده روبرو است که ماهیت تورمی ندارد  در اصل همراه با رکود است، در هر بازار مالی مثلا مسکن با گرون شدن ملک ،عرضه ها زیاد خواهند شد با زیاد شدن عرضه ، تقاضا کم میشود و رکود درپی دارد.

راهکار فرار از این بحران این است که مردم سرمایه های خود را به دارایی های ارزی تبدیل کنند.

منشا اصلی گرفتاری در این بحران عملکرد سیستم بانکی ما است با توجه به نداشتن پشتوانه در نقدینگی زیاد مردم و با پرداخت نرخ بهره ۲۰% به سپرده های مردمی ، دولت متضرر شده و با کاهش سود بانک ها سعی در جبران ضرر کرده که شاهد خارج کردن پول از بانک ها توسط مردم بودیم و با تبدیل پول به دلار از ارزش پول ملی در برابر ارزکاسته شد و دولت تصمیم گرفت دوباره نرخ سود بانکی را به ۲۰% افزایش دهد ، پس راه کار مناسبی برای جبران ضررهای دولت نبود.

از دلایل ضعف سیستم بانکداری ما میتوان به عدم سودسازی بانک های ایرانی ، عدم اعتبار

بین المللی، شرکت های زیان ده داخلی ، مدیریت ضعیف ، نداشتن سیستم بین المللی و فساد اشاره کرد. در واقع بانک های کشور بجای بانکداری مشغول بنگاه داری هستند.

در نهایت دولت بعد از پایین آوردن سود بانکها تصمیم گرفت مجدد سود بانکی را به همان میزان ۲۰% افزایش دهد و الان مشاهده میکنیم که بانک شهر ۲۴% سود دهی دارد و این نشان دهنده میزان احتیاج یک بانک به نقدینگی مردم است که در آستانه ورشکستگی قرار دارد.

در حال حاضر دارایی مردم در بانک ها به ریال می باشد اما درآمد دولت به دلار است پس  بالا بردن نرخ ارز کاملا به نفع دولت بوده و با این اقدام دولت با افزایش نرخ ارز میزان نقدینگی مردم را کاهش میدهد.

سرمایه گذار برای اینکه از این بحران خارج شود باید دارایی های خود را به دارایی های ارزی تبدیل کند در ابتدا ارزهای معتبر در وهله دوم طلا و سهام بورسی که از رشد دلار تبعیت میکنند.

متاسفانه در سالهای آینده اگر شما سرمایه خود را در بانک نگهداری کنید جزء افراد ورشکسته خواهید بود.

 

 بازار طلا

همه ی دوستان مطلع هستیدکه طلا انس جهانی دارد و همزمان از دلار هم تبعییت میکند پس مادامی که دلار رشد کند انس طلا هم رشد میکند در واقع دارای یک روند میان مدت و بلند مدت صعودی می باشد.

بررسی بازار های مالی

بازار طلا

طلا هم از انس جهانی و هم از رشد دلار تبعییت میکند و در دراز مدت صرفه اقتصادی بیشتری خواهد داشت، اما باید دقت کرد که سرمایه های خود را به صورت دراز مدت نباید دست دولت  سپرد، چرای این مطلب را در مثال زیر بیان میکنیم :

در فروش ۱ ماهه ، ۳ ماهه و یک ساله سکه که توسط دولت انجام شد ، فروش یک ماهه و سه ماهه خیلی مناسب بود و در مدت زمان کوتاهی سود قابل توجهی نسیب سرمایه گذاران میکرد، اما چون در قراردادها ذکر شده (یا سکه تحویل میدهند یا معادل ریالی سکه را) در فروش یک ساله ممکن است دولت با ترفندهایی از سود شما کم کند.

 

 بررسی صنایع بورسی :

سهام یک دارایی ارزی معتبر می باشد.

بررسی بازار های مالی

صنایع بورسی

سود سازی شرکت ها در فاصله زمانی صورت میگیرد، بدین معنا که سهام شرکت های دلاری بعد از بازه زمانی ۴ تا ۶ ماه پس از رشد دلار شروع به بالا رفتن میکنند.

وقتی که دلار افزایش پیدا میکند با یک فاصله زمانی تاثیر رشد خود را در شرکت های دلاری نشان میدهد اما با این تفاوت که بطور مثال اگر دلار ۵۰% رشد کند سهام دلاری ۸۰% افزایش پیدا میکنند .

 

 بازار مسکن :

در ابتدا اشاره کنم فروش مسکن شخصی و مورد احتیاج و یا هزینه کردن بودجه مورد نیاز مسکن برای سرمایه گذاری در بازارهای مالی در هیچ کجا توصیه نمیشود و مورد تایید نیست.

در ادامه ی مطلب بررسی بازار های مالی رسیدیم به بازار مسکن، هر چند بازار مسکن شیب رو به بالایی را در پیش دارد اما هرگز قابل قیاس با بازارهای مالی دیگر مانند سهام و سکه و… نیست اما در کنار مصرف و سرمایه گذاری دراز مدت میتواند گزینه معقولی باشد که به اندازه تورم رشد میکند .

 

 

 

سید مهدی عطاردی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *